انواع عایق پشم سنگ

انواع عایق پشم سنگ، کاربرد و مزایا

یکی از مهمترین فاکتور‌هایی که در دنیای صنعت باید به آن توجه داشت، بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی است. وقتی ما از عایق‌ها استفاده می‌کنیم، قطعاً به این هدف خواهیم رسید. البته عایق‌بندی در صنعت ساختمان‌سازی نیز انجام می‌شود. به هر حال لازم است که همه صنعتگران و سرمایه‌گذاران با انواع عایق‌ها و کارایی آن‌ها آشنایی داشته باشند تا براساس شرایط کاری خود، یک عایق مناسب را استفاده کنند. بنابراین ما در این مطلب می‌خواهیم انواع عایق پشم سنگ و کاربرد‌های آن‌ها را توضیح دهیم.

انواع عایق پشم سنگ

عایق پشم سنگ چیست؟

عایق پشم سنگ به عنوان عایق صوتی حرارتی شناخته شده است که از یک سنگ طبیعی به دست می‌آید. این سنگ در دمای ۳۰۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود و پس از ذوب، در معرض یک جت پرفشار هوا یا بخار قرار خواهد گرفت. همزمان این ماده با سرعت بسیار بالا می‌چرخد تا بتواند رشته‌های فیبر بلند را تولید کند. این رشته‌ها در نهایت به شکل عایق پشم سنگ در کنار یکدیگر متراکم و فشرده می‌شوند.

معرفی انواع عایق پشم سنگ و کاربرد‌ آن‌ها

اگرچه عایق های پشم سنگ همگی از لحاظ خصوصیت و ماهیت مشابه هستند اما از لحاظ ساختار ظاهری با یکدیگر متفاوت اند و برای مصارف مختلفی طراحی و تولید شده اند که هرکدام کاربرد و ویژگی مخصوص به خود را دارند. انواع عایق پشم سنگ عبارتنداز:

عایق پشم سنگ لحافی

 یکی از پرکاربردترین انواع عایق پشم سنگ، عایق پشم سنگ لحافی است که به عنوان عایق حرارتی شناخته می‌شود. این عایق برای سقف ساختمان، دیواره‌ها، کانال تهویه هوا، عایق‌بندی سوله و حتی عایق کردن سقف‌های کاذب کاربرد بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید از عایق پشم سنگ لحافی به صورت روکش‌دار یا بدون روکش استفاده کنید. در طراحی عایق پشم سنگ لحافی از نوع روکش‌دار، عمدتاً از آلومینیوم یا کاغذ کرأفت استفاده می‌شود. پشم سنگ لحافی انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد و برای انواع سطوح به خصوص سطوح با انحنای کم واقعاً مناسب می‌باشد.

عایق پشم سنگ تخته‌ای

از عایق پشم سنگ تخته‌ای عمدتاً‌ی در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. برای عایق کاری دیوار‌ها، سقف و کف ساختمان می‌توان از پشم سنگ تخته‌ای استفاده کرد چون این عایق از اتلاف انرژی و ورود آلودگی‌های صوتی به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. همچنین در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی و صنایع کوره‌سازی نیز از عایق پشم سنگ تخته‌ای استفاده می‌گردد.

عایق پشم سنگ پتویی

این نوع عایق پشم سنگ نیز عایق حرارت و صوت می‌باشد و در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد. بنابراین علاوه بر ساختمان‌ها، برای پوشش دادن ماشین آلات و لوله‌هایی که به عایق‌بندی با حجم زیاد نیاز دارند، می‌توان از عایق پشم سنگ پتویی استفاده کرد.

عایق پشم سنگ لوله‌ای

برای عایق‌بندی تجهیزات ساختمانی و لوله‌هایی که در ساختمان‌سازی و یا صنایع وجود دارد، می‌توان از پشم سنگ لوله‌ای استفاده کرد. ضخامت این نوع عایق متناسب با قطر لوله‌ها تنظیم می‌گردد. پس شما برای خرید باید حتماً قطر لوله را داشته باشید.

عایق پشم سنگ فله‌ای

این نوع عایق در گروه عایق‌های حرارتی قرار دارد و به شکل پشم سنگ خام حلاجی شده عرضه می‌گردد. در محیط‌هایی که از نظر هندسی شکل خاصی ندارند ما می‌توانیم از عایق پشم سنگ خام فله‌ای استفاده کنیم.

مزایای استفاده از انواع عایق پشم سنگ

هر کدام از عایق‌هایی که در صنایع و ساختمان‌ها استفاده می‌شوند مزایای خاص خود را دارند. اگر می‌خواهید از انواع عایق پشم سنگ استفاده کنید بد نیست نگاهی به مزیت‌های این نوع عایق داشته باشید:

1- انواع عایق پشم سنگ می‌توانند تا دمای ۲۱۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند. بنابراین مقاوم در برابر آتش هستند.

2- عایق پشم سنگ خاصیت ضد آب دارد. بنابراین از رشد کپک و قارچ جلوگیری می‌کند.

3- یکی از بهترین انواع عایق‌های حرارتی است. بنابراین صرفه‌جویی بسیار زیادی در انرژی خواهد داشت.

4- همچنین میزان آلودگی صوتی را به شدت کم می‌کند.

5- هدایت الکتریکی عایق پشم سنگ، صفر است. در واقع به عنوان یک عایق نارسانا شناخته می‌شود.

6- وزن آن بسیار سبک است. بنابراین بار زیادی به سازه‌های ساختمانی و یا تجهیزات صنعتی وارد نمی‌کند.

7- مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد.

8- ترکیبات به کار رفته در عایق پشم سنگ، اصلاً آلرژیک نیست و هیچ آسیبی هم به محیط زیست وارد نخواهد کرد.

کلام آخر

برای خرید انواع عایق پشم سنگ کافی است به سایت مجموعه کارا انرژی مراجعه کنید. ما انواع عایق پشم سنگ را همراه با قیمت به روز‌رسانی شده در داخل سایت معرفی کرده‌ایم. می‌توانید با کارشناسان فروش ما صحبت کنید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. همچنین در هر کجای ایران که باشید ارسال به صورت رایگان برای شما انجام خواهد شد.

انواع عایق روکش دار

انواع عایق روکش دار، مزایا و ویژگی هرکدام

در دنیای امروز که منابع انرژی در حال کاهش هستند جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان‌ها و صنایع اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. به همین دلیل بحث استفاده از عایق‌ها به میان می‌آید. تفاوتی نمی‌کند که شما به فکر عایق‌بندی ساختمان هستید و یا می‌خواهید تجهیزات کارخانه‌ای خود را عایق کنید؛ به هر حال لازم است شما با انواع عایق روکش ‌دار آشنا شوید.

انواع عایق روکش دار

معرفی انواع عایق روکش ‌دار

به طور کلی عایق‌هایی که در صنعت و یا ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند به دو دسته عایق ساده و عایق روکش ‌دار تقسیم می‌شوند. مسلماً وجود روکش باعث می‌شود طول عمر مفید عایق افزایش یابد و حتی شرایط نصب آن را راحت‌تر می‌کند. از طرف دیگر وجود همین روکش باعث می‌شود عایق یک جنبه دوکاره داشته باشد. علاوه بر عایق‌بندی سطح مورد نظر در برابر انرژی عایق می‌شود، روکش به عنوان یک عامل حفاظتی نیز عمل می‌کند. در ادامه این مطلب انواع عایق روکش‌ دار را به شما معرفی خواهیم کرد:

عایق روکش ‌دار از نوع آلومینیوم

این عایق مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و پارگی دارد. بنابراین در هر زمینه‌ای می‌توان از آن استفاده کرد.

انعطاف‌پذیری بالای آن باعث می‌شود که امکان استفاده از عایق روکش دار از نوع آلومینیوم برای هر نوع سطحی فراهم شود.

از نظر قیمت واقعاً مقرون به صرفه می‌باشد.

 اگر شما لوله کشی روکار انجام داده‌اید با استفاده از عایق روکش دار از نوع آلومینیوم زیبایی کار نیز حفظ می‌شود. این موضوع در محیط‌های صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد.


بیشتر بخوانید: عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم


 

عایق روکش ‌دار از نوع مسلح

 • این نوع عایق‌های روکش ‌دار بهترین گزینه برای محیط‌های روباز و در معرض نور خورشید و همچنین موتورخانه‌ها می‌باشد.
 • از آنجایی که در ساخت این نوع عایق از الیاف نسوز استفاده شده است بنابراین مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و خوردگی دارد.
 • در عین مقاومت بالا انعطاف‌پذیر نیز می‌باشد.
 • برای هر سطحی می‌توانید از عایق روکش‌ دار مسلح استفاده کنید.
 • مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی دارد.
 • از طرف دیگر در برابر اشعه فرابنفش خورشید به راحتی پوسیده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: فوم الاستومری رولی چسبدار با روکش آلومینیوم


قیمت عایق روکش‌ دار

قطعاً موضوعی که برای همه کارفرمایان و صنعتگران در زمینه عایق بندی اهمیت دارد بحث قیمت عایق روکش‌ دار می‌باشد. این موضوع به چند فاکتور بستگی دارد:

 • نوع روکشی که برای عایق استفاده کرده‌اند از چه جنسی می‌باشد؟
 • ضخامت عایق چه اندازه است؟
 • آیا عایق برند خارجی است و یا تولید داخلی می‌باشد؟ مسلماً تولیدات داخلی قیمت پایین‌تری دارند. به خصوص اگر شما بتوانید برند‌های باکیفیت داخلی را پیدا کنید از نظر هزینه‌ها واقعاً سود خواهید کرد.
 • میزان خرید شما چقدر است؟ کارفرمایانی که خرید عمده‌ای دارند می‌توانند از فروشگاه‌های عرضه‌کننده انواع عایق روکش دار، تخفیف‌های خوبی را دریافت نمایند.

چند نکته مهم برای خرید عایق روکش‌ دار

در این مطلب متوجه شدید که عایق‌های روکش ‌دار از نظر نوع روکش و ضخامت با یکدیگر متفاوت هستند. همین موضوع دامنه کارایی آن‌ها را تعیین خواهد کرد. پس برای خرید انواع عایق روکش ‌دار چند نکته را در نظر داشته باشید:

 • ابتدا مشخص کنید هدف شما از عایق‌بندی چیست و براساس آن یک عایق روکش‌ دار مناسب انتخاب کنید.
 • حتماً به ضخامت عایق‌ها توجه داشته باشید.
 • در زمان خرید از فروشنده بخواهید که به شما ضمانت نامه تحویل دهد.
 • حتماً به صورت دقیق میزان عایق مورد نیاز خود را محاسبه کنید چون به هر حال عایق ‌های روکش ‌دار هزینه بالاتری نسبت عایق‌های ساده دارند.

کلام آخر

اگر شما به شرکت کارا انرژی مراجعه کنید به صورت آنلاین می‌توانید در فروشگاه ما انواع عایق روکش‌ دار را ملاحظه کنید. اگر سؤالی دارید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا به سؤال شما پاسخ داده شود. برای خرید در هر کجای ایران که باشید امکان ارسال خرید برای شما به صورت رایگان فراهم خواهد شد. ما تمامی محصولات خود را به صورت ضمانت شده برای شما عزیزان عرضه می‌کنیم.

 

عایق کاری لوله های صنعتی

عایق کاری لوله های صنعتی

عایق کاری لوله های صنعتی به شکل های مختلفی انجام می شود تا فرایند انتقال از طریق لوله به بهترین شکل ممکن رقم بخورد و در نهایت بازدهی کاری مجموعه شما بالاتر برود. انواع مختلفی از عایق لوله های صنعتی مثل عایق گرم، عایق سرد، عایق آکوستیکی و… وجود دارند که هر کدام از آنها مزایای خاص خود را دارا می باشند. ما در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی انواع عایق بندی لوله های صنعتی، به مزایای آنها نیز اشاره کنیم. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

عایق کاری لوله های صنعتی

آشنایی با عایق لوله های صنعتی

برای اینکه انرژی گرمایی موجود در داخل لوله های صنعتی هدر نرود، با استفاده از ترکیبات مختلف این لوله ها را از خارج عایق بندی می کنند. این کار باعث می شود مانعی در مقابل خروج گرما از لوله ایجاد شود و مجموعه بتواند در میزان انرژی مصرفی خود صرفه جویی کند. ماده ای که برای عایق بندی به کار گرفته می شود با استفاده از مواد خاصی تولید می شود که بتواند این نیاز را تامین کند.

کاربردهای مختلف عایق کاری لوله های صنعتی

اصلی ترین کاربردهای عایق کاری لوله های صنعتی، شامل موارد زیر می شوند:

 • در لوله هایی که مواد گرم را منتقل می کنند و نیاز است از خارج شدن گرما جلوگیری شود.
 • در لوله هایی که مواد سرد را منتقل می کنند و بایستی از گرم شدن این مواد و میعان آنها پیشگیری به عمل آید.
 • در لوله هایی که صدای زیادی تولید می کنند و یا لرزش بیش از اندازه به دلیل امواج صوتی دارند.

انواع عایق کاری لوله های صنعتی

با توجه به اینکه کاربری لوله ها در صنایع مختلف با یکدیگر فرق دارد، انواع مختلفی از عایق بندی لوله در دسترس است. در بین انواع عایق کاری لوله های صنعتی، به موارد زیر اشاره می کنیم:

عایق کاری سرد لوله های صنعتی

برای لوله های صنعتی که موارد سرد را منتقل می کنند باید از عایق های سرد استفاده کرد تا از میعان این مواد جلوگیری شود. این مواد جلوی گرم شدن لوله را می گیرند تا از تبدیلات فیزیکی در داخل لوله جلوگیری کنند. رایج ترین موادی که برای عایق بندی سرد لوله های صنعتی استفاده می شوند، عبارتند از:

اگر لوله های صنعتی که حرارت آنها افزایش پیدا می کند را از طریق عایق های گرم عایق بندی نکنیم، انرژی گرمایی از داخل این لوله ها به خارج جاری شده و این انرژی هدر می رود. این موضوع می تواند هزینه های زیادی را برای کارخانه ها در زمینه عدم مصرف بهینه انرژی داشته باشد. بنابراین با استفاده از موادی مثل پشم شیشه، الیاف معدنی و سیلیکات کلسیم، نسبت به عایق بندی لوله های صنعتی اقدام می کنیم.

عایق کاری فیبری لوله های صنعتی

دسته بعدی از انواع عایق کاری لوله های صنعتی، عایق های فیبری هستند که با جنس های مختلف برای انواع لوله های صنعتی در دسترس قرار دارند. معمولا الیاف زیر به همراه اتصال دهنده های آلی، برای این نوع عایق بندی مورد استفاده قرار می گیرند:

 • الیاف پشم شیشه
 • عایق پشم سنگ
 • الیاف معدنی
 • الیاف سیلیس
 • الیاف آلومینا سیلیس

عایق های سلولی لوله صنعتی

در نوع دیگری از عایق کاری لوله های صنعتی، سلول های کوچک و مجزا به چشم می خورند که در کنار هم وظیفه جلوگیری از اتلاف انرژی در قالب مجموعه یکپارچه را انجام می دهند. سلول های این نوع از عایق لوله های صنعتی از جنس شیشه، لاستیک نیتریل یا فوم فنولیک هستند.

عایق کاری صوتی لوله های صنعتی

احتمالا صدای لوله های صنعتی به گوش شما نیز رسیده است. این صداها را می توان از طریق عایق های صوتی یا آکوستیک از بین برد. عایق صوتی، نویزهای صوتی لوله را به حداقل میزان ممکن می رساند و علاوه بر این، لرزش های لوله را نیز تا حدودی تحت کنترل قرار می دهد.


بیشتر بخوانید: لیست بهترین انواع عایق صوتی و آکوستیک صدا


عایق های گرانوله

عایق گرانوله، یکی دیگر از انواع عایق لوله های صنعتی است که با داشتن حفره های توخالی شناخته می شود. اگر به موادی سخت و مستحکم برای عایق بندی لوله نیاز داشته باشیم معمولا از این نوع عایق استفاده می کنیم. عایق های گرانوله از طریق واکنش های شیمیایی با دیگر الیاف ها ترکیب می شوند و به همراه اتصال دهنده های آلی، یکپارچگی مورد نیاز را تامین می کنند. سیلیکات کلسیم و ورمیکولیت از معروف ترین نمونه هایی هستند که در این نوع عایق بندی استفاده می شوند.

انواع عایق کاری لوله های صنعتی

عایق های محافظت شخصی

همانطور که نام عایق محافظت شخصی نشان می دهد، کاربرد آن در مواردی است که می خواهیم امنیت پرسنل و کارکنان را تامین کنیم. اگر دمای یک لوله بیشتر از 65 درجه باشد، لازم است این نوع عایق بندی با استفاده از مواد خاص اجرا شود. استانداردهای موجود در این حوزه می گویند که اگر لوله صنعتی، فاصله افقی کمتر از 60 سانتی متر از پرسنل داشته باشد یا فاصله عمودی آن از 2 متر و 10 سانتی متر کمتر باشد، لازم است حتما از عایق های حفاظت شخصی برای جلوگیری از آسیب پرسنل، استفاده شود.

مزایای عایق کاری لوله های صنعتی

اجرای عایق بندی برای لوله های صنعتی فولید زیادی دارد از جمله آنکه:

 • تامین امنیت جانی کارکنان و جلوگیری از آسیب به آنها
 • صرفه جویی در مصرف انرژی به دلیل جلوگیری از خارج شدن گرما
 • افزایش بازدهی صنعتی به دلیل اصولی بودن فرایند
 • افزایش طول عمر لوله ها به دلیل پیشگیری از تجمع رطوبت در سطح آن
 • حفاظت از محیط زیست از طریق کاهش سطح آلاینده های وارد شده به جو
 • آرام کردن فضای کاری از طریق به حداقل رساندن آلودگی های صوتی لوله های صنعتی

بیشتر بخوانید: انواع روش های عایق کاری لوله


خرید عایق لوله های صنعتی

ما در این مقاله انواع عایق لوله های صنعتی را خدمت شما معرفی کردیم تا با استفاده از آنها بتوانید از مزایای آن بهره مند شوید. همانطور که اشاره شد این عایق ها، کاربردهای بسیار گسترده ای دارند و در صنایع مختلفی استفاده می شوند. برای کسب اطلاعات تکمیلی و دریافت مشاوره های لازم جهت خرید عایق لوله صنعتی لطفا با شرکت کارا انرژی ماندگار ارتباط برقرار نمایید.

مقایسه عایق الاستومری و پشم شیشه

مقایسه عایق الاستومری و پشم شیشه

یکی از موضوعاتی که هم در ساختمان‌سازی و هم در صنایع اهمیت زیادی دارد، بحث جلوگیری از پرتی انرژی و از طرف دیگر حفاظت از ساختمان و تجهیزات مورد استفاده در صنایع می‌باشد. به همین دلیل عایق‌بندی اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. اگر شما به فروشگاه‌های عرضه کننده عایق مراجعه کنید، تنوع زیادی در بین محصولات مشاهده خواهید کرد. بنابراین شاید مردد بمانید که کدام عایق را بخرید. ما در این مطلب قرار است تفاوت ‌های عایق الاستومری و پشم شیشه را برای شما شرح دهیم. در این صورت متوجه خواهید شد براساس هدفی که دارید، کدام یک از عایق‌ها گزینه مناسب‌تری هستند.

مقایسه عایق الاستومری و پشم شیشه

عایق الاستومری چیست؟

عایق الاستومری یکی از بهترین انواع عایق‌ها است که در چند سال اخیر بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. برای تولید عایق الاستومری، از لاستیک و پلیمر استفاده می‌شود. عایق الاستومری به عنوان عایق حرارتی و صوتی شناخته شده که ضریب انتقال حرارت آن بسیار پایین می‌باشد. انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت زیاد در برابر آتش سوزی، نصب راحت و وزن سبک، از دیگر ویژگی‌های عایق الاستومری هستند.

عایق پشم شیشه چیست؟

این عایق از انواع الیاف معدنی ساخته می‌شود و در گروه عایق‌های حرارتی و صوتی قرار دارد. برای ساخت عایق پشم شیشه، از مواد بازیافت شده ناشی ذوب شیشه‌ها استفاده می‌گردد. در کنار این مواد، باید مقداری ماسه معمولی و رزین نیز اضافه شود. از مهمترین ویژگی‌های عایق پشم شیشه می‌توان به سبک بودن، چگالی متنوع، کند سوزی، پایین بودن ضریب انتشار گاز‌های سمی و دارا بودن خاصیت آکوستیک و در نتیجه عایق صدا بودن اشاره کرد.

مقایسه عایق الاستومری و پشم شیشه

اما در این قسمت از مطلب می‌خواهیم از جوانب مختلف، عایق الاستومری و پشم شیشه را با یکدیگر مقایسه کنیم:

تفاوت از نظر ساختار

از آنجایی که عایق پشم شیشه ساختاری متخلخل و فیبر مانند دارد، در نتیجه نسبت به عایق الاستومری، مقاومت کمتری در برابر رطوبت از خود نشان می‌دهد. در واقع ساختار محکم و منسجمی که در عایق الاستومری وجود دارد باعث شده که این عایق بتواند مانع از نفوذ رطوبت به بافت ساختمان و یا اصابت آب و رطوبت به تجهیزات در صنایع مختلف گردد. ساختار عایق الاستومری به صورت سلول بسته‌ای است. همین موضوع باعث انسجام ساختاری و مقاومت آن در برابر نفوذ آب و رطوبت شده است. بنابراین اگر شما می‌خواهید عایق‌بندی را برای محیط‌های بیرون انجام دهید و یا برای عایق‌بندی تجهیزاتی که در معرض رطوبت و آب قرار دارند، بهتر است به سراغ عایق پشم و شیشه نروید. همچنین منسجم بودن ساختار عایق الاستومری باعث افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی و فرسایش نسبت به عایق پشم شیشه می‌شود.

بروز عارضه در هنگام نصب

ایمنی عایق‌های الاستومری نسبت پشم شیشه بسیار بالاتر می‌باشد. به گونه‌ای که به هیچ عنوان عوارض زیستی، مشکلات تنفسی و یا امراض را به همراه ندارد. ولی عایق پشم شیشه مشکلات پوستی و تنفسی ایجاد می‌کند. بنابراین در زمان نصب این عایق حتماً باید به نکات ایمنی توجه داشته باشید. از لباس کار مخصوص، عینک ایمنی، ماسک و دستکش استفاده نمایید. در حالی که عایق الاستومری کاملاً بدون خطر می‌باشد.

ضریب انتقال حرارت

در مقایسه‌ای که بین دو عایق الاستومری و پشم شیشه انجام شده است مشخص شده ضریب انتقال حرارت در عایق پشم شیشه بالاتر می‌باشد. بنابراین مقاومت عایق الاستومری در برابر حرارت بسیار بالاتر است. در واقع ساختمان را بهتر در برابر حرارت مقاوم می‌کند. این مسأله در زمینه جلوگیری از پرتی انرژی اهمیت بسیار زیادی دارد. چون منابع انرژی در حال کاهش هستند و ما باید حتماً برای ساختمان‌سازی و یا برای تجهیزات کارخانه، از عایق‌های الاستومری استفاده کنیم تا میزان پرتی انرژی به شدت پایین بیاید.

تفاوت از نظر کاربرد

از عایق الاستومری بیشتر برای خطوط فرآیندی، یخچال‌ها، خطوط فوق سرد و همچنین خطوط آب سرد استفاده می‌شود. ولی شما می‌توانید از عایق پشم شیشه برای خطوط انتقال و خطوط آب سرد استفاده کنید.

تفاوت از نظر نحوه نصب

نصب عایق الاستومری بسیار راحت‌تر از عایق پشم و شیشه است. با توجه به انعطاف‌پذیری بالایی که در عایق الاستومری وجود دارد و همچنین ساختار منسجم آن، نصب این عایق بسیار سریع انجام می‌شود. ولی در مورد عایق پشم شیشه، شما باید نصب را به صورت چند مرحله‌ای انجام دهید. بنابراین زمان زیادی از شما خواهد گرفت.

احتمال آسیب به تجهیزات

به این نکته توجه داشته باشید که اگر برای عایق‌بندی لوله‌ها به سراغ پشم شیشه بروید، این عایق به مرور زمان باعث خوردگی لوله‌ها خواهد شد. در صورتی که چنین مشکلی را شما با عایق الاستومری تجربه نمی‌کنید.

 کلام آخر

در این مطلب ما تفاوت ‌های بین عایق الاستومری و عایق پشم شیشه را به طور کامل برای شما شرح دادیم. اکنون براساس نیاز خود می‌توانید به سایت کارا انرژی مراجعه کرده و عایق مورد نظر خود را انتخاب نمایید. با کارشناسان ما صحبت کنید تا اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهند. در هر کجای ایران که باشید، ما خرید شما را با گارانتی برای شما ارسال خواهیم کرد.

مجموعه کارا انرژی ارائه دهنده انواع عایق پلی یورتان، عایق پشم سنگ، انواع عایق الاستومری و … است. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش کارشناسی فروش مجموعه در تماس باشید.

جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

بهترین روش های جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

یکی از مهمترین ویژگی‌های آب، قابلیت انبساط آن است. وقتی آب در دمای زیر صفر درجه قرار می‌گیرد، یخ می‌زند و همین یخ زدگی لوله آب، باعث انبساط خواهد شد. در نتیجه فشاری به محیط اطراف خود وارد می‌کند. پس با توجه به آنچه که گفتیم، یخ زدگی لوله آب باعث ترک خوردگی آن ناشی از افزایش حجم آب و انبساط آن می‌گردد. بنابراین این مسأله بسیار مهم است که ما در زمستان، از یخ زدگی لوله آب جلوگیری کنیم. در این مطلب با ما همراه باشید تا روش ‌های جلوگیری از یخ زدگی آب را به شما معرفی نماییم.

جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در زمستان

در مناطقی که زمستان بسیار سختی دارند، جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در زمستان، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت چون همانگونه که گفتیم با هر بار افزایش حجم آب، لوله‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند و ترک در آن‌ها اتفاق خواهد افتاد. همین ترک باعث نشتی آب و آسیب به مصالح ساختمانی می‌شود و چون لوله‌ها در زیر بافت ساختمان قرار دارند، شما از این مسأله مطلع نمی‌شوید تا زمانی که رد نشتی آب را بر روی دیوار مشاهده کنید. با توجه به آنچه که گفته شد، جلوگیری از یخ زدگی لوله آب اهمیت بسیار زیادی دارد تا از بروز خسارت‌ها جلوگیری کنیم. در ادامه مطلب این روش‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم:

از لوله با جنس مناسب استفاده کنید

قطعاً اولین کار این است که شما لوله مناسب را برای تاسیسات ساختمان استفاده کنید. اگر در حال بازسازی ساختمان و یا ساخت یک ساختمان جدید هستید، باید حتماً لوله‌ای با جنس مناسب را استفاده نمایید تا مطمئن باشید در سرمای شدید، کمترین احتمال یخ زدگی بروز می‌کند. برای مثال پیشنهاد ما این است که به سراغ لوله‌های ۵ لایه بروید. این لوله‌ها نسبت به لوله‌های پلاستیکی، مقاومت بالاتری در برابر انبساط آب و یخ زدگی دارند.

حتماً لوله‌ها را عایق‌بندی کنید

زمانی که قرار است لوله کشی آب انجام شود، حتماً عایق مناسب را برای لوله‌ها استفاده کنید. عایق پشم سنگ و عایق های الاستومری، بهترین گزینه هستند. اگر در مناطق سردسیر و مناطقی که زمستان سختی دارند زندگی می‌کنید، باید در زمان ساختمان‌سازی، حتماً به این نکته توجه داشته باشید. وجود این عایق‌ها نه تنها از یخ زدگی لوله‌ها جلوگیری می‌کند بلکه حتی اگر ترکی در لوله اتفاق افتاد و نشتی بروز کرد، مانع از نفوذ آب به بافت ساختمان خواهند شد.

آب لوله‌های غیر ضروری را قطع کنید

تا جایی که می‌توانید از حرکت آب در داخل لوله‌ها جلوگیری نمایید. در این صورت احتمال خسارت یخ زدگی لوله‌ها به شدت پایین می‌آید. اگر در فصل زمستان از بخش‌هایی از خانه استفاده نمی‌کنید، آب آن قسمت‌ها را قطع کنید تا لوله‌ها کاملاً خالی شوند.

اجازه دهید آب در شیر‌ها در جریان باشد

اگر چه این روش اصولی و منطقی نیست ولی به هر حال گاهی اوقات مجبوریم که چنین کاری را انجام دهیم. در قسمت‌هایی از ساختمان که زیاد از آب استفاده می‌کنید، هر چند ساعت یکبار شیر آب را باز بگذارید تا آب در داخل لوله‌ها حرکت کند. چون وقتی آب ساکن بماند، سریع‌تر یخ می‌زند و افزایش حجم آن باعث آسیب به لوله‌ها خواهد شد.

نکات باز کردن یخ لوله

نحوه جلوگیری از یخ زدگی کنتور آب

نه تنها جلوگیری از یخ زدگی لوله آب اهمیت دارد بلکه باید فکری به حال کنتور آب نیز بکنید. چون کنتور آب در بیرون از ساختمان قرار دارد و یخ زدگی آن خطر ترکیدن لوله‌ها را بالا می‌برد. برای جلوگیری از این اتفاق چند نکته را در نظر داشته باشید:

1- حتماً برای حوضچه‌ای که کنتور آب داخل آن قرار دارد یک درپوش مناسب و کاملاً عایق قرار دهید.

2- از عایق پشم و شیشه در داخل حوضچه و در اطراف کنتور استفاده کنید.

3- حتماً داخل حوضچه کنتور آب را با سیمان پوشش دهید چون این پوشش از تأثیر سرمایی بیش از حد بر روی کنتور جلوگیری می‌کند.

4- اگر قبلاً پشم شیشه نخریده‌اید و اکنون زمستان از راه رسیده است، می‌توانید داخل حوضچه را با کیسه‌های پوشال پوشش دهید. با این کار نیز عایق مناسبی بر روی کنتور قرار داده‌اید.

چند نکته مهم برای باز کردن یخ لوله و کنتور آب

به هر حال ممکن است هر یک از هموطنان در مناطق سردسیر، با مشکل یخ زدگی لوله آب و یا کنترل آب مواجه شوند. در چنین شرایطی برای برطرف کردن مشکل، چه باید کرد:

1- اگر قبلاً تجربه‌ای در این زمینه نداشته‌اید، به هیچ عنوان شخصاً وارد عمل نشوید. از یک لوله کش بخواهید که در این زمینه به شما کمک کند.

2- اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می‌شوند این است که آب داغ بر روی کنتور و یا لوله آب می‌ریزند. با این کار چون به صورت ناگهانی دما افزایش پیدا می‌کند، خطر ترکیدن لوله و کنتور آب وجود دارد.

3- همچنین شما نباید از آتش مستقیم برای برطرف کردن یخ لوله و کنتور آب استفاده کنید. بلکه می‌توانید به فاصله یک متر یک آتش روشن کنید و اجازه دهید که یخ اطراف کنتور آب و یا لوله آرام آرام آب شود.

4- حتی اگر حجم یخ زدگی زیاد نیست، می‌توانید از یک سشوار استفاده کنید.

کلام آخر

اگر برخی از لوله‌های آب در ساختمان یخ‌زده است اصلاً نگران نباشید. خونسردی خود را حفظ کنید و با تعمیرکاران متخصص تماس بگیرید تا در این زمینه به شما کمک کنند. اما اگر در حال ساختن ساختمان هستید بهترین راهکار این است که لوله‌هایی با جنس مناسب و عایق‌بندی شده را برای ساختمان خود استفاده کنید. برای این منظور به سایت کارا انرژی مراجعه نمایید. ما انواع عایق‌ها با جنس‌های مختلف را در داخل سایت قرار داده‌ایم. با کارشناسان ما صحبت کنید تا براساس دمای منطقه شما و وضعیت زمستان‌ها، بهترین جنس عایق را برای جلوگیری از یخ ‌زدگی لوله آب به شما پیشنهاد کنند.

 

گرم نشدن گرمایش از کف

علت گرم نشدن گرمایش از کف

بهترین سیستم گرمایشی در مناطقی که زمستان‌های بسیار سردی دارند، گرمایش از کف است. اما متأسفانه گاهی اوقات افراد از این موضوع گلایه می‌کنند که این سیستم گرمایش از کف، نمی‌تواند به خوبی خانه را گرم کند. از دلایل گرم نشدن گرمایش از کف می توان به وجود هوا در لوله ها، نشتی لوله ها، عایق بندی نامناسب، جنس نامناسب کفپوش، خرابی و تنظیمات نامناسب ترموستات و برخی مواردی که در زیر به آن اشاره کرده ایم باشد.

گرم نشدن گرمایش از کف

بررسی دلایل گرم نشدن گرمایش از کف

به طور کلی چند عامل باعث می‌شود سیستم گرمایش از کف یا از کار بیفتد یا قدرت کافی برای گرم کردن محیط نداشته باشد. این عوامل عبارتند از:

تنظیمات ترموستات بهم ریخته است

اولین کاری که باید انجام دهید این است که وضعیت ترموستات سیستم گرمایشی را بررسی کنید. اگر تنظیمات آن بهم ریخته باشد، عملکرد سیستم بهم خورده و در نتیجه نمی‌تواند به خوبی محیط را گرم کند. از طرف دیگر شما باید به سراغ شیر اختلاط نیز بروید. دمای شیر اختلاط براساس مصالح به کار رفته در کف ساختمان تنظیم می‌گردد. اگر کف ساختمان از جنس بتن است، دمای شیر اختلاط بر روی ۴۵ درجه سانتیگراد تنظیم می‌گردد. ولی برای کف‌های چوبی، دمای ۵۵ درجه سانتیگراد در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اگر مشاهده می‌کنید اختلالی در این مورد اتفاق افتاده است، حتماً به دفترچه راهنما مراجعه کنید و یا اینکه از نمایندگی مربوط بخواهید در این مورد شما را راهنمایی کند.

عایق بندی نامناسب

اهمیت عایق بندی سیستم های گرمایشی برکسی پوشیده نیست. یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از هدر رفت گرمایش لوله ها عایق کاری لوله با انواع عایق الاستومری است. عایق کاری نامناسب و عدم استفاده از آن تاثیر بسزایی در گرم نشدن گرمایش از کف در ساختمان دارد.

هوا در سیستم گرمایش از کف حبس شده است

علت اینکه همیشه توصیه می‌کنیم برای نصب سیستم گرمایش از کف از افراد متخصص بخواهید به شما کمک کنند این است که نصب به صورت اصولی انجام گردد. اگر در حین نصب و یا بعد از آن هوا در سیستم حبس شود، به هیچ عنوان سیستم گرمایش نمی‌تواند کف ساختمان را گرم کند مگر اینکه هواگیری انجام شود.

لوله‌کشی سیستم گرمایش از کف به درستی انجام نشده است

اگر لوله‌ها به هر دلیلی مسدود شده و یا هوا در داخل لوله‌ها وجود داشته باشد، باز هم سیستم گرمایش از کف نمی‌تواند کف ساختمان را با دمای تنظیم شده گرم کند.

جنس لوله‌ها بر روی عملکرد سیستم گرمایش از کف تأثیر دارد

در سیستم‌های گرمایش از کف قدیمی، لوله‌های مسی کاربرد داشت. اما مهم‌ترین عیب این لوله‌ها، واکنشی بود که بین مصالح ساختمانی، بتن، رطوبت و مس اتفاق می‌افتاد. همین مسأله، طول عمر مفید سیستم‌های گرمایشی را کاهش می‌داد. اما در حال حاضر از لوله‌های پلی‌اتیلن استفاده می‌شود چون مقاومت بسیار بالایی در برابر مصالح ساختمانی دارند. پس اگر شما همچنان از لوله‌های قدیمی استفاده کرده‌اید، مسلم است که به مرور زمان قدرت سیستم گرمایش کاهش پیدا می‌کند.

کفپوش مناسب برای ساختمان انتخاب نکرده‌اید

قطعاً مهم‌ترین عاملی که کمک می‌کند گرمای سیستم گرمایش از کف به روی کفپوش انتقال پیدا کند، جنس و ضخامت کفپوشی است که استفاده شده است. اگر می‌خواهید سیستم گرمایش از کف را برای ساختمان نصب کنید، به چند مورد توجه کنید:

 • مقدار tog کفپوش و یا میزان عایق بودن کفپوش در برابر گرما را بررسی کنید. مقدار tog  باید کمتر از 5/2 باشد. در نتیجه به خوبی می‌تواند گرما را از خود عبور دهد و در عین حال عایق نیز باشد.
 • باید اتصال حرارتی خوبی بین کفپوش و سیستم گرمایشی برقرار گردد. سنگ و کاشی بهترین متریالی هستند که به خوبی با سیستم گرمایش از کف ارتباط حرارتی برقرار می‌کنند.
 • براساس نوع سیستم گرمایشی، کفپوش مناسب انتخاب کنید. برای مثال ممکن است شما سیستمی را انتخاب کرده‌اید که براساس آن شما باید یک کفپوش با قدرت هدایت حرارتی بالا را در ساختمان استفاده کنید. پس حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید.

گرما از سیستم گرمایش از کف در حال نشت است

مهمترین علامتی که نشان دهنده نشتی در سیستم گرمایش از کف می‌باشد، کاهش فشار است. باید لوله‌های متصل به توزیع آب گرم را بررسی کنید. اگر نشتی دارند، باید آن را ترمیم نمایید. حتی ممکن است لوله‌ها سرواخ شده باشند.

برای جلوگیری از گرم نشدن گرمایش از کف باید چکار کنیم؟

در یک جمع‌بندی کلی چند نکته مهم را برای شما بیان می‌کنیم تا در صورتی که می‌خواهید سیستم گرمایش از کف را راه‌اندازی کنید، این سیستم با مشکل مواجه نشود:

 1. حتماً باید جنس کفپوش با نوع سیستم گرمایشی تطابق داشته باشد.
 2. میزان عایق حرارتی بودن کفپوش را بررسی کنید. میزان tog  باید کمتر از 5/2 باشد.
 3. حتماً سیستمی را انتخاب کنید که جنس لوله‌های آن پلی‌اتیلن است تا دچار خوردگی و فرسایش نشود و کارایی سیستم گرمایش از کف پایین نیاید.
 4. نصب سیستم گرمایش از کف به مهارت  و تخصص نیاز دارد. پس این کار را به هر کسی نسپارید. به سراغ مهندسینی بروید که سابقه درخشانی در زمینه داردند.
 5. اگر ساختمان شما بسیار سرد است و یا در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، حتماً باید سیستم گرمایشی را انتخاب نمایید که قدرت کافی برای گرمایش از کف داشته باشد.
 6. بهتر است متریالی همانند سرامیک، سنگ و یا کاشی را برای کفپوش انتخاب کنید که اتصال حرارتی خوبی را با سیستم گرمایش از کف برقرار می‌کنند.
 7. از انواع عایق های مناسب همچون عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم و یا عایق الاستومری لوله ای برای عایق بندی لوله ها استفاده کنید.

کلام آخر

اگر به دنبال یک فروشگاه معتبر برای خرید عایق بندی اتصالات و لوله های سیستم های گرمایشی می‌گردید، به کارا انرژی مراجعه کنید. کارشناسان ما به صورت تخصصی شما را راهنمایی می‌کنند. انتخاب متریال عایق کاری مناسب واقعاً تأثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد سیستم های گرمایش از کف دارد. در سایت کارا انرژی می‌توانید مشخصات هر یک از سیستم‌های گرمایشی را بررسی کنید و حتی اگر برای نصب به کمک نیاز داشتید، مهندسین ما در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

انواع عایق ساختمانی

معرفی انواع عایق ساختمانی

یکی از مهمترین نکاتی که باید در زمینه ساختمان‌سازی به آن توجه کنید، عایق‌بندی ساختمان است. در زندگی‌های شهری، آلودگی صوتی بسیار زیاد است. بنابراین باید ساختمان شما نسبت به صدا و همچنین تغییرات محیطی همانند دما و رطوبت عایق باشد. در نتیجه لازم دانستیم در این مطلب انواع عایق ساختمانی، ویژگی‌های هر یک و کاربرد‌های آن‌ها را برای شما توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

انواع عایق ساختمانی

چرا عایق کاری ساختمان اهمیت دارد؟

قبل از هر چیز اجازه دهید درمورد اهمیت استفاده از انواع عایق ساختمانی صحبت کنیم:

 1. وقتی شما ساختمان خود را عایق می‌کنید، از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد شد. چون گرما و سرما به راحتی وارد ساختمان نمی‌شود. از طرف دیگر انرژی ناشی از گرم کردن ساختمان و یا خنک کردن آن به راحتی به بیرون درز نمی‌کند.
 2. همچنین عایق‌بندی ساختمان باعث می‌شود میزان آلودگی صوتی به شدت در محیط ساختمان کاهش یابد.
 3. از آنجایی که عایق‌ها می‌توانند ساختمان را نسبت به نفوذ رطوبت محافظت کنند، پس طول عمر مفید ساختمان افزایش می‌یابد؛ میزان استهلاک آن کاهش یافته و از رشد قارچ‌ها در داخل ساختمان جلوگیری می‌گردد.
 4. جالب است بدانید برخی از انواع عایق ساختمانی؛ مقاوم به آتش هستند. پس خطر آتش سوزی را نیز دفع می‌کنند.

انواع عایق ساختمانی و مزایای آنها

در این قسمت از مطلب ما می‌خواهیم انواع عایق ‌های ساختمانی را براساس نوع کاربرد آن‌ها به شما معرفی نماییم:

عایق‌های رطوبتی

در مناطق شمالی و جنوبی کشور که به دلیل رطوبت زیاد هوا خطر رشد قارچ‌ها در بافت ساختمان و نفوذ رطوبت به داخل ساختمان وجود دارد، استفاده از عایق‌های رطوبتی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این عایق‌ها در انواع مختلف طراحی می‌گردند که عبارتند از:

قیرگونی

قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین نوع عایق ساختمانی که از نفوذ آب باران به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند، قیر و گونی است. چسبندگی این عایق بسیار بالا و آبگریزی زیادی دارد. همچنین در برابر مواد شیمیایی شامل اسید‌ها، باز‌ها و نمک‌ها بسیار مقاوم است. پس به راحتی دچار پوسیدگی نمی‌شود.

 ایزوگام

برای پوشش سقف ساختمان جهت جلوگیری از نفوذ آب باران و برف داخل ساختمان، می‌توان از ایزوگام استفاده کرد. این پوشش شبیه به قیر و گونی است منتهی نصب راحت‌تری دارد. به همین دلیل حتی برای پوشش دیوار‌ها نیز از ایزوگام استفاده می‌کنند.

عایق‌های پرایمری

این عایق‌ها متشکل از آستر‌هایی از نوع قیر، رزین و افزودنی‌هایی هستند که میزان چسبندگی بسیار بالایی دارند. همچنین اشتعال‌پذیری آن‌ها بسیار کم است. نصب عایق‌های پلیمری، راحت و حتی قابلیت رنگ‌پذیری دارند. پس شما می‌توانید بعد از نصب، رنگ آن‌ها را تغییر دهید تا دکوراسیون ساختمان زیباتر شود.

عایق‌های پلیمری

این عایق‌ها ساختمان را نه تنها در برابر رطوبت بلکه در برابر دما نیز عایق می‌کنند. مقاومت بسیار بالایی دارند؛ طول عمر مفید آن‌ها زیاد است و حتی سازگار با محیط زیست هستند.

عایق‌های پیش ساخته شده

در طراحی این عایق‌ها از پلیمر، پلی‌اتیلن و قیر استفاده می‌شود. معمولاً برای عایق‌بندی پی و پشت بام ساختمان می‌توان از عایق‌های پیش ساخته استفاده کرد. این عایق‌ها وزن کم و انعطاف‌پذیری بالایی دارند. پس در نتیجه نصب آن بسیار راحت می‌باشد.

 عایق رطوبتی نانو

در طراحی این عایق از مواد پلیمری بر پایه آب استفاده شده است. طول عمر مفید بالا، نداشتن عوارض شیمیایی، وزن کم، مقاومت در برابر آتش و حتی بهداشتی بودن، از جمله ویژگی‌هایی است که باعث افزایش کاربرد عایق‌های رطوبتی نانو شده است. از این عایق می‌توان برای پشت بام، نما، قسمت‌های کاشی‌کاری و قسمت‌های چوبی ساختمان استفاده کرد.

عایق حرارتی

عایق‌های حرارتی

در مناطقی همانند استان یزد و اردبیل که دمای هوا به ترتیب بسیار زیاد و بسیار سرد است، می‌توان از عایق‌های حرارتی استفاده کرد. در این صورت هم گرما و سرمای بیرون به داخل نفوذ نمی‌کند و هم از هدر رفتن هوای خنک و گرمای محیط ساختمان به بیرون جلوگیری می‌گردد. انواع عایق‌های حرارتی عبارتند از:

عایق حرارتی پشم شیشه یا فایبرگلاس

این نوع عایق‌ها مدرن‌ترین عایق حرارتی ساختمان شناخته شده‌اند. وزن کم و نصب آسانی دارند؛ ایمنی آن‌ها بسیار بالا است؛ قیمت ارزانی دارند و در برابر حشرات و باکتری‌ها مقاوم می‌باشند.

 عایق حرارتی پشم معدنی یا پشم سنگ

عایق پشم سنگ از سنگ‌های آتشفشانی ساخته شده است. بنابراین غیر اشتعال می‌باشد و ایمنی بالایی دارد.

عایق حرارتی نانو

معمولاً از این عایق برای فضا‌های مسکونی، تجاری، برای لوله‌های ساختمان و مخازن استفاده می‌شود. قیمت آن مناسب و مقاومت بالایی دارد.

عایق حرارتی سلولزی

از آنجایی که این عایق از مواد بازیافتی همانند کاغذ تهیه شده است، به همین دلیل به شدت سازگار با محیط زیست می‌باشد.

عایق حرارتی پلی یورتان

عایق پلی یورتان در برابر رطوبت نیز بسیار مقاوم است. بنابراین وقتی از آن استفاده می‌کنید، با یک تیر دو نشان می‌زنید و ساختمان خود را در برابر حرارت و رطوبت مقاوم می‌کنید.

عایق‌های صوتی

در زندگی شهری استفاده از عایق صوتی کمک می‌کند شما در شهر‌های پر ترافیک نیز آرامش زیادی را در خانه خود احساس کنید. البته عایق‌های صوتی بیشتر در سالن‌های کنفرانس، سینما و استودیوی ضبط موسیقی استفاده می‌شوند. رایج‌ترین انواع عایق صوتی عبارتند از:

عایق‌های صوتی آکوستیک

این عایق‌ها باعث کاهش ارتعاش صدا می‌شوند، به راحتی نصب می‌گردند و قیمت بسیار پایینی دارند.


 بیشتر بخوانید: لیست بهترین انواع عایق صوتی و آکوستیک


عایق صوتی پانل گچی

این عایق به صورت روکار طراحی می‌گردد و چون رنگ‌پذیر است، می‌توانید طرح آن را عوض کنید. نصب آسان، اشتعال ناپذیری، ماندگاری بسیار بالا و مقرون به صرفه بودن، از مزیت‌های این عایق به حساب می‌آید.

عایق صوتی یونولیت

این عایق چند منظوره است. ساختمان را در برابر صدا، رطوبت و حرارت مقاوم می‌کند. قابلیت بازیافت دارد؛ قیمت آن مناسب است و در برابر مواد شیمیایی نیز بسیار مقاوم می‌باشد.

عایق صوتی ویسکوالاستیک

این نوع عایق باعث تبدیل انرژی مکانیکی ناشی از ارتعاش‌های صوتی به گرما می‌گردد. به همین دلیل عمدتاً در سقف و یا دیوار‌ها استفاده می‌شود و در مناطق سرد کاربرد بیشتری دارد.

کلام آخر

اگر به دنبال بهترین عایق ساختمانی می‌گردید ولی نمی‌دانید کدام یک را انتخاب کنید، با کارا انرژی در ارتباط باشید. به سایت ما مراجعه کنید. ما مجموعه‌ای از انواع عایق ‌های ساختمانی را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم. قیمت‌ها را با فروشگاه‌های دیگر مقایسه کنید. در صورت تمایل، می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و از خدمات مشاوره آنلاین بهره‌مند شوید. در نهایت امکان خرید به صورت غیرحضوری در سراسر ایران برای شما وجود دارد.

 

ضخامت عایق الاستومری

محاسبه ضخامت عایق الاستومری

 استفاده از عایق‌ها در صنایع مختلف هر روز بیشتر می‌شود. حتی در بحث ساختمان‌سازی نیز پیمانکاران می‌دانند عایق‌بندی میزان پرتی انرژی در خانه‌ها را پایین می‌آورد و حتی طول عمر مفید ساختمان را افزایش می‌دهد. عایق الاستومری به عنوان یکی از پرطرفدارترین عایق‌ها شناخته شده که در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد. اما این عایق در ضخامت‌های مختلفی طراحی می‌گردد و شما باید نحوه محاسبه ضخامت عایق الاستومری را بدانید چون باید براساس هدف عایق‌بندی، یک عایق الاستومری با ضخامت مناسب انتخاب کنید. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

ضخامت عایق الاستومری

آشنایی با عایق الاستومری

اجازه دهید در ابتدا مروری کلی بر روی ویژگی‌های عایق الاستومری داشته باشیم. در این صورت بهتر متوجه خواهید شد که چرا این عایق محبوبیت زیادی به دست آورده است:

1-  عایق الاستومری به عنوان یک عایق ضد آب شناخته شده است. بنابراین در بافت ساختمان و یا در محیط‌های صنعتی که در تماس با رطوبت یا آب قرار دارند، هیچ آسیبی به عایق وارد نشده و از طرف دیگر تجهیزاتی که با این عایق پوشش داده می‌شوند از رطوبت و آب به دور خواهند ماند. این مسأله برای مواقعی که قرار است عایق‌بندی برای تجهیزات در فضای بیرونی ساختمانی یا کارخانه انجام ‌شود اهمیت بیشتری دارد چون این تجهیزات باید در برابر بارندگی و رطوبت هوا مقاوم باشند.

2- عایق الاستومری به عنوان یک عایق زیست سازگار شناخته شده است. هیچ آلاینده‌ای را وارد طبیعت و محیط زیست نمی‌کند و آسیبی برای اکوسیستم به همراه نخواهد داشت. این در حالی است که برخی از عایق‌ها همانند پشم و شیشه و یا پشم سنگ، سمی هستند.

3-  عایق الاستومری در برابر حرارت نیز بسیار مقاوم است و به راحتی دچار آتش سوزی نمی‌شود. بنابراین اگر این عایق در بافت ساختمان و یا کارخانه‌ها قرار گیرد، ایمنی محیط در برابر اشتعال، افزایش خواهد یافت.

4-  همچنین مقاومت عایق الاستومری در برابر خوردگی، سایش و پارگی، بسیار بالا می‌باشد. پس برای عایق‌بندی لوله‌ها به راحتی می‌توانید از این عایق استفاده کنید.

5-  این عایق نسبت به حرارت نیز مقاوم است. بنابراین برای عایق‌بندی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی بهترین انتخاب خواهد بود.

اهمیت ضخامت عایق الاستومری

همانگونه که در ابتدای مطلب بیان کردیم، عایق الاستومری در ضخامت‌های مختلف طراحی می‌گردد. اما چرا لازم است شما قبل از استفاده از عایق، حتماً ضخامت آن را محاسبه کنید؟ برای اینکه بدانید چرا محاسبه ضخامت عایق الاستومری اهمیت دارد، بهتر است ابتدا چگونگی محاسبه ضخامت را بررسی کنیم. برای این منظور نرم‌افزاری تحت عنوان نرم‌افزار محاسبه ضخامت عایق الاستومری طراحی شده است. برای استفاده از این نرم‌افزار باید پارامتر‌هایی در آن تعریف شود. برای مثال ضریب انتقال حرارت، یک ضریب ثابت در داخل نرم‌افزار تعریف می‌شود. سپس فاکتور‌های دیگر مثل متر مربع لوله یا سطحی که قرار است عایق‌بندی شود، وارد نرم‌افزار خواهند شد تا میزان ضخامت مشخص گردد. محاسبه ضخامت عایق الاستومری از این نظر اهمیت دارد که براساس سطح مورد نظر و هدف عایق‌بندی، شما بتوانید عایق الاستومری با ضخامت مناسب را استفاده کنید. با محاسبه ضخامت عایق الاستومری شما می‌توانید به حداکثر سطح عملکرد و کارایی این عایق برسید.

چه عواملی بر محاسبه ضخامت عایق الاستومری تأثیر می‌گذارند؟

به طور کلی در محاسبه ضخامت عایق الاستومری باید چند فاکتور در نظر گرفته شود:

 • ضریب انتقال حرارت
 • میزان نفوذ‌پذیری عایق نسبت به رطوبت و آب
 • میزان مقاومت در برابر خوردگی سطح مورد نظر برای عایق‌بندی
 • متریال به کار رفته برای تولید عایق الاستومری
 • شرایط جوی حاکم در محیطی که عایق الاستومری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

براساس این فاکتور‌ها، میزان ضخامت عایقی الاستومری که باید استفاده کنید، متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر شما می‌خواهید برای سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی از عایق الاستومری استفاده کنید، چون میزان تغییرات دما بسیار زیاد است، پس باید عایقی با ضخامت بیشتر استفاده کنید تا از پرتی دما جلوگیری گردد.

نحوه محاسبه ضخامت عایق الاستومری براساس تغییرات دما

 از آنجایی که عایق‌بندی حرارتی مهمترین فاکتور در استفاده از عایق الاستومری است، بنابراین ما در این جدول برای شما توضیح می‌دهیم که در شرایط محیطی مختلف، براساس دما، باید ضخامت عایق الاستومری چقدر باشد:

تغییرات دمایی برحسب درجه سانتیگراد
شرایط محیطی 15 درجه 12 درجه 7 درجه 5/2 درجه 18- درجه
معتدل 9 میلیمتر             9 میلیمتر 13 میلیمتر 19 میلیمتر 25   میلیمتر
معمول 13 میلیمتر 13 میلیمتر 19 میلیمتر 25 میلیمتر 32 میلیمتر
سخت 13 میلیمتر 19 میلیمتر 25 میلیمتر 32 میلیمتر 50 میلیمتر
بسیار سخت 25 میلیمتر 25 میلیمتر 32 میلیمتر 38 میلیمتر 50 میلیمتر

کلام آخر

اگر شما به سایت کارا انرژی ماندگار مراجعه کنید، انواع عایق الاستومری در ضخامت‌های مختلف و برای شرایط محیطی متنوع را مشاهده خواهید کرد. کافی است با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید و توضیح دهید می‌خواهید از عایق الاستومری در چه محیطی استفاده کنید. ما بهترین ضخامت را به شما معرفی خواهیم کرد. در هر کجای ایران که باشید می‌توانید از خدمات کارا انرژی بهره‌مند شوید.

 

بهترین عایق صوتی

لیست بهترین انواع عایق صوتی و آکوستیک صدا

افرادی که آموزشگاه موسیقی و یا یک استودیو ضبط آهنگ دارند، به خوبی می‌دانند که عایق‌بندی صدا یکی از مهمترین اصولی است که باید رعایت کنند چون در غیر این صورت سر و صدای بیش از اندازه، باعث اذیت همسایه‌ها خواهد شد. این موضوع بر روی کیفیت کاری آن‌ها تأثیر می‌گذارد. در این زمان است که باید بهترین عایق صوتی و آکوستیک صدا مورد استفاده قرار گیرد. در این مطلب ما لیست 5 تایی بهترین عایق صوتی و آکوستیک صدا را در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

بهترین عایق صوتی

انواع عایق صوتی و آکوستیک صدا

نکته‌ای که باید در مورد عایق‌بندی صوتی ساختمان در نظر داشته باشید این است که هدف از عایق‌بندی چیست. برای مثال شاید شما در یک مجتمع مسکونی زندگی می‌کنید و می‌خواهید صدای پای شما در هنگام راه رفتن، همسایه پایینی را اذیت نکند. در این صورت فقط به عایق صوتی کف نیاز خواهید داشت. اما همانگونه که در ابتدای مطلب گفتیم، برای آموزشگاه‌های موسیقی لازم است تمامی قسمت‌های ساختمان عایق‌بندی شود. پس قبل از خرید بهترین عایق صوتی و آکوستیک صدا حتماً مشخص کنید شما قرار است کدام یک از قسمت‌های ساختمان را عایق‌بندی کنید. در این قسمت از مطلب با ما همراه باشید تا شما را با بهترین انواع عایق صوتی و آکوستیک صدا آشنا نماییم:

عایق پشم سنگ

این عایق تحت عنوان عایق پشم معدنی نیز شناخته می‌شود. اگر در حال ساخت و ساز هستید، می‌توانید از این عایق به عنوان پنل‌هایی در داخل دیوار‌ها و کف استفاده کنید تا میزان صدا و همچنین پژواک آن در داخل محیط کاهش پیدا کند. پس همانگونه که متوجه شدید، عایق پشم سنگ یک ماده ساختمانی خام است که در درون دیوار‌ها سقف و کف قرار می‌گیرد. از جمله مهم‌ترین مزایای عایق پشم سنگ عبارتند از:

 • قدرت عایق‌بندی بسیار بالایی دارد.
 • علاوه بر عایق صوت، عایق حرارت نیز می‌باشد. پس یک عایق چند کاره است.
 • استفاده از آن بسیار راحت است.

عایق آکوستیک فایبرگلاس متراکم

از این عایق هم می‌توان به عنوان پنل ساختمانی استفاده کرد و هم می‌توان آن را با طراحی بسیار زیبا، برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد. بنابراین هم زیبایی فضا را بیشتر می‌کند و هم عایق صوتی خواهد بود.
مهمترین مزایای عایق آکوستیک فایبرگلاس متراکم عبارتند از:

 • این عایق نیز چند کاره است و علاوه بر عایق بودن در برابر صدا، در برابر دما نیز عایق می‌باشد
 • هیچ بویی ندارد
 • به راحتی صدا را جذب می‌کند و مانع از ورود و خروج صدا به محیط می‌گردد
 • برای فضای خانه بهترین نوع عایق شناخته شده است

فوم آکوستیک پنل

کسانی که استودیو موسیقی دارند برای اینکه پژواک صدا کاهش یافته و بازتاب آکوستیک رخ ندهد، باید از فوم آکوستیک پنل استفاده کنند. فوم آکوستیک پنل از پلی‌اتیلن تولید می‌گردد. اگر به طراحی این فوم‌ها نگاه کنید متوجه خواهید شد که حالت موجی دارد. بنابراین به طور چشمگیری می‌تواند امواج صدا را جذب خود کند.
مهمترین مزایای فوم آکوستیک پنل عبارتند از:

 • این فوم نصب بسیار راحتی دارد. برای نصب آن کافی است از چسب، منگنه و یا متریال دیگر استفاده کنید.
 • از نظر هزینه‌ها بسیار مقرون به صرفه است.
 • کیفیت آن بالا است.
 • بازتاب آکوستیک را از بین می‌برد و میزان طنین صدا را کاهش می‌دهد.

 پنل‌های آکوستیک پیش ساخته و آسان نصب ATS

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که به دلیل ترافیک‌های شهری بسیار سنگین، سر و صدا شما را اذیت می‌کند، برای اینکه از این موضوع راحت شوید می‌توانید از پنل‌های آکوستیک پیش ساخته  ATSاستفاده کنید.
کافی است مساحت قسمتی که می‌خواهید با فوم پوشش دهید را اندازه‌گیری کرده، مقدار پنل مورد نیاز را بخرید و این فوم را بر روی محل مورد نظر قرار دهید. با توجه به اینکه فوم‌های آکوستیک پیش ساخته شده دارای قاب‌ها چوبی هستند، بنابراین به راحتی می‌توانید آن‌ها را بر روی دیوار‌ها آویزان کنید‌. برای اتاق پذیرایی، اتاق خواب و حتی استودیو‌های رادیویی، استفاده از این فوم‌ها واقعاً‌ ایده‌آل می‌باشد. اما هزینه خرید آن‌ها بسیار بالاتر از سایر عایق‌های صوتی و آکوستیک صدا است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این پنل آکوستیک عبارتند از:

 • نصب بسیار راحتی دارد.
 • کیفیت عایق‌بندی آن بسیار بالا است.
 • جاذب آکوستیک است و شما را از شر پژواک صدا راحت می‌کند.
 • ظاهر زیبایی دارد و باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی خواهد شد.

عایق صوتی الاستومری

این عایق به عنوان به روزترین انواع عایق‌های صوتی شناخته شده است. عایق الاستومری از متریال سلول بسته یا نیمه بسته ساخته می‌شود. به همین دلیل می‌تواند از انتقال صدا به خوبی جلوگیری نماید. البته قیمت این عایق صوتی بالاتر از سایر عایق‌ها است ولی مزیت‌هایی دارد که استفاده از آن را گسترش داده است:

 • علاوه بر اینکه عایق صدا است، نقش عایق حرارتی را نیز ایفا می‌کند.
 • بسیار کندسوز است. بنابراین اگر آتش سوزی رخ بدهد، سرعت پیشروی آتش بسیار پایین خواهد بود.
 • تراکم بالا و ضخامت کمی دارد. بنابراین برای نصب آن محدودیتی نخواهید داشت.

کلام آخر

در این مطلب بیان کردیم که جهت انتخاب عایق‌های صوتی شما حتماً باید مشخص کنید هدف از خرید این عایق‌ها و نصب آن‌ها چیست. به سایت شرکت کارا انرژی مراجعه کنید و با کارشناسان فروش ما صحبت نمایید تا براساس هدف شما، بهترین عایق صوتی و آکوستیک صدا را به شما معرفی کنند. ما محصولات خود را تضمین شده در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

روش های عایق کاری لوله

انواع روش های عایق کاری لوله

از آنجایی که لوله‌ها همواره مسیر انتقال مواد سیال هستند، بنابراین عایق‌کاری آن‌ها اهمیت زیادی دارد. چه این لوله‌ها در صنایعی همانند نفت و پتروشیمی نصب شده باشند و چه در صنایع ساختمان‌سازی؛ به هر حال باید حتماً روکش‌های عایق بر روی آن‌ها نصب شود تا تغییرات محیطی و از طرف دیگر تغییرات دما باعث خوردگی و ترک در لوله‌ها نشده و خسارت‌های جدی به بار نیاید. در این مطلب ما می‌خواهیم انواع روش‌های عایق کاری لوله‌ها را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

روش های عایق کاری لوله

معرفی روش‌های عایق کاری لوله‌ها

تنوع در روش‌های عایق‌بندی لوله‌ها این امکان را فراهم می‌کند که براساس محل نصب لوله‌ها و مواد سیالی که در داخل آن‌ها جابجا می‌شوند، یک عایق مناسب را انتخاب کنیم. بر همین اساس انواع روش‌های عایق‌کاری لوله‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

عایق لوله پشم سنگ

این نوع عایق که تحت عنوان پشه سنگ ایزوپایپ نیز شناخته می‌شود، از الیاف بازالت و سرباره ساخته می‌شود که به کمک انواع رزین متراکم خواهند شد. عایق پشم سنگ لوله‌ای به صورت بدون روکش، با روکش آلومینیوم مسطح، با روکش آلومینیوم ساده و با روکش کاغذ کرافت ساخته می‌شود. از مهمترین مزایای این عایق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بهترین عایق حرارتی، رطوبتی و عایق صوتی
 2. قیمت ارزان و مقرون به صرفه بودن
 3. مقاومت در برابر ارتعاشات
 4. کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن
 5. محافظت از لوله‌ها در برابر افت دما و یخ زدگی
 6. ماندگاری بسیار بالا
 7. مقاومت بالا در برابر حرارت
 8. برخورداری از خاصیت ضد حریق
 9. حمل و نقل و نگهداری آسان

 عایق لوله‌ای الاستومری

این عایق که در گروه محافظ‌های حرارتی و برودتی قرار دارد، به صورت ساده، پشت چسب‌دار، با روکش آلومینیوم، با روکش پروتکت بلک و سیلورمی ساخته می‌شود. عایق الاستومری لوله ای  را می‌توان هم برای محیط‌های باز و هم برای محیط‌های بسته استفاده کرد. ضخامت آن کاملاً متفاوت است و براساس محل کاربرد، باید عایق الاستومری لوله‌ای با ضخامت مناسب را انتخاب کرد. از جمله مهمترین مزایای عایق لوله‌ای الاستومری عبارتند از:

 • جلوگیری از چگالش در لوله‌های سرد و در نتیجه جلوگیری از یخ زدگی آن‌ها
 • ‌جلوگیری از کاهش دما و گرما در سیستم‌های گرمایشی
 • مقاومت در برابر رطوبت و در نتیجه جلوگیری از زنگ‌زدگی لوله‌ها
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • وزن سبک و در نتیجه حمل و نقل آسان
 • ضریب انتقال حرارت بسیار پایین
 • نصب آسان
 • مقاومت در برابر خوردگی، رشد قارچ، کپک، روغن و مواد شیمیایی
 • مقاومت در برابر حریق و آتش سوزی
 • عدم بروز حساسیت‌های پوستی و تنفسی در هنگام نصب

بهترین روش عایق کاری لوله

 همانگونه که گفتیم انواع مختلفی از عایق لوله‌ای الاستومری وجود دارد که باید بر اساس هدف کاری خود یک عایق مناسب را انتخاب کنیم چون دامنه کاری آن‌ها با هم متفاوت است:

1- از عایق الاستومری لوله‌ای ساده در پروژه‌های ساختمان‌سازی استفاده می‌شود چون این عایق از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده و بهترین محافظ برای پوشیدن لوله‌ها می‌باشد.

2- در صورتی که لوله‌ها در محیط خارجی و روباز قرار دارند و در این محیط‌ها مواد فرساینده نیز استفاده می‌شود، حتماً باید از عایق لوله‌ای الاستومری با روکش آلومینیوم ساده استفاده کرد. ضخامت این عایق‌ها متفاوت است. هر چه احتمال فرسایش بیشتر باشد شما باید عایق لوله‌ای الاستومری با روکش آلومینیوم ساده از نوع ضخیم‌تر را انتخاب کنید.

3- برای لوله‌ها در محیط‌های روباز با فرسایش بالا که میزان بارندگی و گرد و غبار بسیار زیاد است، بهترین انتخاب، عایق لوله‌ای الاستومری با روکش آلومینیوم مسلح می‌باشد.

4- در لوله کشی تأسیسات و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی محیط‌های داخلی از عایق لوله‌ای الاستومری با روکش پروتکت بلک و سیلور استفاده می‌شود چون در این محیط‌ها رطوبت و ضربات فیزیکی زیاد است و این عایق مقاومت بسیار بالایی در برابر این دو دارد.

کلام آخر

قطعاً موضوعی که برای همه افراد اهمیت دارد این است که در کنار کیفیت بالا، قیمت مناسبی را برای عایق‌بندی بپردازند. به سایت مجموعه کار‌ا انرژی ماندگار مراجعه کنید. انواع مختلفی از روش‌های عایق‌بندی لوله‌ها را برای شما ارائه کرده‌ایم. با کارشناسان فروش ما صحبت کنید تا مشخص شود قرار است این عایق برای چه نوع لوله‌ها و در چه محیط‌هایی استفاده گردد. در این صورت کارشناسان ما بسیار راحت‌تر می‌توانند به شما کمک کنند تا یک عایق مناسب با قیمت مقرون به صرفه و کیفیت بالا خریداری کنید.