این روزها کارایی بالای عایق فوم پاششی پلی یورتان در صنایع مختلف جهت کم کردن هزینه ها، بالا بردن مقاومت ساختمان ها، جلوگیری از اتلاف انرژی، سرعت بخشیدن به ساخت و ساز ها از این عایق استفاده می شود. بازار رقابتی و همچنین پیشرفت تکنولوژی صاحبین کسب و کارها را به سمت مسیر جدیدی سوق داده است. یکی از دلایلی که باعث کاهش هزینه ها میشود استفاده نشدن یا کمتر استفاده شدن از سوخت های فسیلی است که محدود هستند و مصرف این سوخت ها را بهینه میکند، که این خود بطور واضح بیانگر موضوع هست که چگونه و چرا باعث کم شدن هزینه ها میشود؟ ما در شرکت کارا انرژی ماندگار مطالب مفیدی را با شما به اشتراک میگداریم.

آنچه ما در این مطلب به شما خواهیم گفت :

 • فوم پاششی عایق پلی یورتان چیست؟
 • تاریخچه؟
 • نوع عملکرد و اجرای عایق پلی یورتان پاششی
 • عملکرد عایق پاششی پلی یورتان در مقابل عایق های حرارتی فیبری
 • انواع عایق پلی یورتان
 • چند نکته ایمنی برای استفاده از فوم پلی یورتان پاششی
 • شکل های مختلف عایق پلی یورتان
 • مزایای عایق پاششی پلی یورتان
 • صنایعی که عایق پلی یورتان درآن استفاده میشود

 

فوم پاششی پلی یورتان چیست؟

فوم پاششی پلی یورتان یک نوع سازه ساختمانی جدید است که در جاهای مختلفی بکار می رود، فوم پاششی پلی یورتان نوعی فوم جامد است که بصورت افشانه، مواد شیمیایی و رزین و به صورت فوم گسترش پیدا می کند و به شکل جامد در می آید.

نکته : این نوع عایق در دیوار، سقف، منافذ و درزها برای جلوگیری از سرما، حفظ گرما، فضای داخلی و حتی بیرونی ساختمان ها استفاده میشود.

توجه داشته باشید برای پروژه های بزرگ بایستی از دستگاه های بزرگ و فشارقوی استفاده شود تا بتوان مساحت بیشتری را در مدت زمان کوتاه عایق کرد.

آدرس شرکت: تهران ، پیشوا ، خیابان باهنر ، روبروی پارک ، نبش جمهوری 1 ، پلاک 24

تاریخچه کوتاه درباره فوم پاششی پلی یورتان

این فوم در سال 1940 ساخته شد و ارتش برای استفاده در هواپیماها از آن استفاده کرد و در دهه 1970 بعنوان عایق فوم مورد استفده قرار دادند.

تولید و فروش فوم پاششی پلی یورتان

نوع عملکرد و اجرای فوم پلی یورتان پاششی

فوم پلی یورتان پاششی از دو نوع ماده ترکیب می شود که با گرما دادن به آنها و مجزا نگهداشتن این دو ماده با دستگاه های مخصوص در نهایت می توان میزان چگالی آن را به اندازه دلخواهمان تنظیم نمایید و با کمک دستگاه بصورت پاششی بر روی سطوح پاشیده میشود، فوم های پاششی پس از پاشش و یا اسپری شدن بر روی سطح پف می کنند و سپس محکم می شود و اگر بطور نا خواسته از سطوح مختلف عبور کند میتوان آن را برید(از اره جهت برش عایق های اضافی میتوان استفاده نمود).

شماره تماس شرکت: 09199644020

عملکرد فوم پاششی پلی یورتان در مقابل عایق های حرارتی فیبری

عموما برخی از ساختمان ها شرایط خاص خودشان را دارند و نمی توان همه ساختمان ها را به ساختمان های اداری و مسکونی محدود کرد، چرا که مرغ داری ها، گاو داری ها و سایر ساختمان های دیگر نیز با شرایط محیطی خاص خودشان وجود دارند که سوسک، موش، جانوران موزی، حشرات و سایر مشکلات دیگر مانند باد، خاک، گرما، رطوبت و … را به خود جذب می کنند که این خود از عوامل آسیب رسانی به محیط و جانداران می باشد.

در حالی که عایق های حرارتی فیبری نمی توانند مانع از عبور هوا به داخل ساختمان ها و یا حتی سوله ها بشوند عایق های پاششی بخوبی از نفوذ رطوبت، هوای سرد، گرم، گرد و غبار، حشرات، موش ها، مار، انواع پرندگان و سایر موارد دیگر جلوگیری می کند

انواع عایق پلی یورتان

فوم پاششی به دو دسته سلول باز و سلول بسته خلاصه میشود که هرکدام کاربرد های خاص خودشان را دارند و در ادامه به آنها می پردازیم.

سلول باز : این نوع فوم بدلیل بکار بردن مواد شیمیایی کمتر بطور قطع در برابر آب مقاومت کمتری دارد و به همین دلیل استفاده آن درفضاهای باز توصیه نمیشود.

قیمت عایق سلول باز بخاطر موارد ذکر شده و همچنین حجم تولید بالای آن ارزان تر از عایق سلول بسته است.

سلول بسته : عایق سلول بسته بدلیل بکار بردن مواد شیمیایی بیشتر نسبت به عایق سلول باز دوام بیشتری دارد و در برابر آب نیز مقاومتش بیشتر است.

موارد استفاده از این نوع عایق فضاهای رو باز مثل استخرها است.

شماره تماس: 09199644020 مهندس چاوشی

چند نکته ایمنی برای استفاده از فوم پاششی پلی یورتان

از آنجایی که این مواد شیمیایی است و می تواند از طریق پوست، تنفس و دهان وارد بدن شود، به چشم آسیب وارد کند و باعث التهاب پوست یا سوزش آن بشود، بایستی افراد از لباس های مخصوص، عینک ( ایمنی ) ، شلوار های بلند، دستکش، لباس های آستین بلند، ماسک تنفسی و سایر موارد ایمنی در هنگام بکار بردن این عایق استفاده نمایند.

نکته : توجه داشته باشید فوم پلی یورتان پاششی قابل اشتعال است و هنگام کار با این عایق نباید آتش کنار آن روشن کنید، ولی نوع جدیدی از این عایق به بازار آمده است که اشتعال زا نمی باشد.

اجرای فوم پاششی پلی یورتان

شکل های مختلف عایق پلی یورتان

 1. تزریقی
 2. پاششی
 3. پیش ساخته

مزایای عایق پاششی پلی یورتان

بنابر تحقیقات انجام شده نتیجه نفوذ هوا در دیوار ها و ساختمان، باعث حداقل 40 درصد اتلاف انرژی میشود و استفاده ازعایق پاششی باعث صرفه جویی ارنژی تا سقف 50 درصد میشود.

این عایق عمر و دوام طولانی دارد، سبک و ارزان است و همچنین از رشد باکتری ها، قارچ ها، کپک ها و رطوبت جلوگیری میکند.

عایق پاششی مزایای زیادی دارد که اگر بخواهیم به آنها اشاره کنیم یکی از مهم ترین آنها حفظ درجه هوای محیط و کنترل آن است و مانع بسیار برای انتقال صدا از دیوار و سقف ساختمان است.

آدرس شرکت: تهران ، پیشوا ، خیابان باهنر ، روبروی پارک ، نبش جمهوری 1 ، پلاک 24

 1. مقاوم در برابر تغییر دما
 2. وزن سبک
 3. مقاوم در برابر نفوذ بخار آب و رطوبت
 4. عایق حرارتی
 5. چسبندگی بالا در سطوح مختلف
 6. نداشتن مواد سمی و قابلیت اجرای آن در مجاورت آب و کشاورزی
 7. مقاوم در برابر دما
 8. پرکردن اشکال پیچیده و تبدیل شدن به فوم در اشکال

شماره تماس: 09199644020 مهندس چاوشی

صنایعی که عایق پلی یورتان در آن استفاده میشود

 1. دام، طیور و کشاورزی
 2. ساختمانی
 3. حمل و نقل
 4. نفت، گاز و پتروشیمی
 5. برودتی

معایب استفاده فوم پلی یورتان پاششی

پاک کردن این فوم از سطوح استفاده شده بسیار دشوار است و پیشنهاد میشود در سطوح فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیازی به تعمیرات و یا باز سازی نخواهند داشت.

از دیگر معایب این فوم بازیافت نشدن آن در طبیعت است که چرخه بازیافت آن 400 سال تخمین زده شده است.